• Koordinátor prevencie

sociálno-patologických javov

Činnosť školského koordinátora prevencie vychádza zo Sprievodcu školským rokom 2023/2024 schváleným Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Hlavné úlohy koordinátora:

• Monitorovať a odhaľovať negatívne javy v správaní žiakov a príznaky šikanovania využívaním rôznorodých diagnostických nástrojov; odhaľovať zdroje rizikového správania a sociálno-patologických javov a uplatňovať účinné prostriedky na ich elimináciu. Informovať bezodkladne zákonných zástupcov žiakov o výskyte problémového javu v správaní žiaka alebo zhoršenia jeho prospechu.
          • Zvyšovať u žiakov povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania a u PZ a OZ ich povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti v prípade jej neriešenia v súlade so smernicou.
          • V súčinnosti so zariadeniami poradenstva a prevencie spolupracovať na programoch prevencie šikanovania a organizovať preventívne aktivity v danej oblasti pred detekovaním neželaného javu.
          • Venovať zvýšenú pozornosť budovaniu pozitívnej klímy triedy, školy ako prevenciu šikanovania a iného rizikového správania sa žiakov venovať pozornosť celokolektívnym riešeniam.

V školskom roku 2023/2024 sa súčasťou preventívnych aktivít v škole stala činnosť Peer aktivistov - dobrovoľníkov z radov detí. Aktivista preferuje zdravý životný štýl a v prevencii pôsobí vo svojej prirodzenej rovesníckej skupine ako vzor. Snaží sa ukázať rovesníkom, aké správanie je zdravé a normálne. Peer programy učia deti vyhnúť sa nepríjemným situáciám, ktoré im pripraví život.

Mgr. Jana Micháliková, školský koordinátor prevencie