• Školský špeciálny pedagóg

        •  

          Kto je školský špeciálny pedagóg?                                                          

          Je to odborník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní  VŠETKÝCH žiakov, najmä však žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Je konzultantom, partnerom a metodikom učiteľov, rodičov, žiakov. Je koordinátorom realizácie odborných aktivít podľa princípov inklúzie.

          Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami? 

          Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

          Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba je požiadavka určená diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie na poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní dieťaťu alebo žiakovi podľa písmen j) až p) §2 zákona č.245/2008 Z.z.  a dieťaťu alebo žiakovi, ktorého zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.

          j)

          dieťaťom so zdravotným znevýhodnením alebo žiakom so zdravotným znevýhodnením dieťa so zdravotným postihnutím alebo žiak so zdravotným postihnutím, dieťa choré alebo zdravotne oslabené alebo žiak chorý alebo zdravotne oslabený, dieťa s vývinovými poruchami alebo žiak s vývinovými poruchami, dieťa s poruchou správania alebo žiak s poruchou správania,

          k)

          dieťaťom so zdravotným postihnutím alebo žiakom so zdravotným postihnutím dieťa alebo žiak s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami alebo s viacnásobným postihnutím,

          l)

          dieťaťom chorým alebo zdravotne oslabeným alebo žiakom chorým alebo zdravotne oslabeným dieťa alebo žiak s ochorením, ktoré je dlhodobého charakteru, a dieťa alebo žiak vzdelávajúci sa v školách pri zdravotníckych zariadeniach,

          m)

          dieťaťom s vývinovými poruchami alebo žiakom s vývinovými poruchami dieťa alebo žiak s poruchou aktivity a pozornosti; dieťa alebo žiak s vývinovou poruchou učenia,

          n)

          dieťaťom s poruchou správania alebo žiakom s poruchou správania dieťa alebo žiak s narušením funkcií v oblasti emocionálnej alebo sociálnej okrem dieťaťa alebo žiaka uvedeného v písmene n),

          o)

          dieťaťom zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia dieťa alebo žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa alebo žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti,

          p)

          dieťaťom s nadaním alebo žiakom s nadaním dieťa alebo žiak, ktorý má nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu alebo v týchto oblastiach dosahuje v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výsledky alebo mimoriadne výkony a prostredníctvom výchovy a vzdelávania sa jeho nadanie cielene rozvíja,

           

           

          Čo je náplňou práce školského špeciálneho pedagóga?

          Činnosť školského špeciálneho pedagóga je široká a zasahuje do celého spektra aktivít v škole. Školský špeciálny pedagóg poskytuje najmä individuálne špeciálno-pedagogické služby žiakom so švvp a zároveň všetkým žiakom vzdelávaným v našej škole. Súčasťou jeho práce je odborná špecializovaná intervenčná činnosť pre začlenených žiakov a korekcia ich ťažkostí. Realizuje depistáž -  vyhľadávanie a podporu žiakov, ktorí nie sú integrovaní, ale pre zvládnutie bežných školských nárokov potrebujú vynakladať neprimerané úsilie bez požadovaných výsledkov. V spolupráci s učiteľmi a vedením školy vystupuje predovšetkým ako konzultant, partner či odborný poradca pri podpore a eliminovaní špeciálnych edukačných potrieb žiakov. Informuje o priebehu, postupoch a výsledkoch procesu integrácie. Spolupracuje pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov, konzultuje priebeh a výsledky nastaveného procesu integrácie. Rieši aktuálne novovzniknuté problémy. Participuje na prevencii sociálno-patologických javov, zasadzuje sa za debarierizáciu a desegregáciu na škole.  Vedie školský podporný tím so všetkými náležitosťami. Pre rodičov a zákonných zástupcov žiakov so špeciálnymi edukačnými potrebami poskytuje konzultačné služby. Vedie a spracováva agendu integračného procesu žiaka.  Spolupracuje s poradenskými zariadeniami, štátnymi i mimoštátnymi organizáciami.

          Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

          Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne/skupinovo – v intervenčnej špeciálno-pedagogickej miestnosti u školského špeciálneho pedagóga,  v triede na vyučovaní. 

           Prečo je výhodné, aby na škole pôsobil školský špeciálny pedagóg?

          Školský špeciálny pedagóg môže promptne reagovať na potreby žiakov, ich rodičov a vyučujúcich. V krátkom čase poskytne pomoc a podporu, a ako prvý kontakt ďalej iniciuje spoluprácu s poradenskými zariadeniami. Sprostredkúva kolegom odporúčania poradenských zariadení pre jednotlivé deti a operatívne rieši vzniknuté ťažkosti.

          Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?

          Dyslexia - špecifická porucha čítania - pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu 

          Dysortografia - špecifická porucha pravopisu - pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.

          Dysgrafia - špecifická porucha písania - grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.

          Dyskalkúlia - špecifická porucha matematických schopností - prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravoľavej orientácii.

          Dyspraxia - špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov - dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností - je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.

          ADD- porucha koncentrácie pozornosti.

          ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou alebo s impulzivitou a agresivitou.

          Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?

          Milí rodičia, ak máte podozrenie, že vaše dieťa má akýkoľvek problém, oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga. Na základe pozorovaní, individuálnych intervencií a nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie Vám po dohodnutí konkrétneho termínu v centre pedagogicko–psychologického poradenstva a prevencie zrealizujú psychologické a špeciálnopedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť. Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia u dieťaťa. Odporučia Vám a škole, ako sa postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.

          Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa doma pri správnom odbornom vedení sú základným predpokladom úspechu pri náprave porúch učenia. Každý, čo i len malý úspech je preňho motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie.

          V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť, môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje.

           PaedDr. Zuzana Marcineková

          školská špeciálna pedagogička, koordinátor školského podporného tímu