Školský podporný tím
Každý z nás je jedinečný,
výnimočný s prednosťami.
Táto rozmanitosť je obohacujúca a dotvára celkový obraz spoločnosti, v ktorej sa pohybujeme. Neschopnosť chápať tieto odlišnosti vedie k neznášanlivosti, nerešpektovaniu individuality a k netolerancii. Škola je miesto, kde by sme mali deti učiť i to, ako žiť život s pozitívnym vnímaním a rešpektom k inakosti druhých. Nie len vedomosti, ktoré deťom vštepujeme, ale i správne hodnoty a princípy z nich neskôr robia ľudí s potrebnými kompetenciami a prístupom k životu.
Naša škola sa snaží promptne reagovať na aktuálne problémy a výzvy smerujúce i k presadzovaniu princípov inkluzívneho vzdelávania, a tak v súlade s § 130 školského zákona a § 21 a § 24 Zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch začal fungovať na našej škole v školskom roku 2022/2023 školský podporný tím. Jeho členmi sú: školská špeciálna pedagogička, výchovná poradkyňa, koordinátor prevencie, pedagogickí asistenti a zástupcovia vedenia školy.
Poslaním školského podporného tímu je bezprostredná podpora kvality výchovno-vzdelávacieho procesu. Denne byť oporou nielen žiakom, ale i učiteľom a rodičom. Postupne dosiahnuť to, aby sa každé dieťa bez výnimky cítilo v škole dobre a bezpečne. Vytvoriť podmienky pre inkluzívne vzdelávanie ako ľudské právo.
Náš svet je rozmanitý - diverzita je mu vlastná – každý sme iný – ako vyzeráme, aké máme vzdelanie, aké máme povahové črty, aký máme intelekt, líšime sa zmyslom pre humor, vekom, pohlavím, etnickou príslušnosťou, fyzickými schopnosťami, zdravotnou kondíciou, politickou orientáciou či systémom náboženských a etických hodnôt. Žiaden z týchto atribútov nemôže byť dôvodom pre marginalizáciu a exkomunikáciu. To je základný princíp inklúzie.
Integrácia či inklúzia ? Často sa tieto pojmy zamieňajú. Ak sa pozrieme na definície, zistíme, že integrácia predpokladá umiestňovanie žiakov so zdravotným postihnutím do hlavného vzdelávacieho prúdu, kde sa od nich očakáva, že sa prispôsobia existujúcej výučbe a organizácii školy, samozrejme, s jej pomocou.. Naproti tomu inklúzia predpokladá, že vytvorenie priestoru a podmienok, ktoré predpokladajú rozmanitosť a tej sa vzdelávanie prispôsobuje. Inklúzia znamená začlenenie a akceptovanie každého na báze rešpektovania rovnej hodnoty a dôstojnosti všetkých ľudí. V zmysle inklúzie sa jedinečnosť každého aktéra zvýrazní a na každého žiaka učiteľ nazerá ako na žiaka s jeho špeciálnymi potrebami. Učiteľ sa pritom snaží o sprostredkovanie vedomostí čo najvyhovujúcejším spôsobom.
Takáto vízia inklúzie má svoju oporu aj v legislatíve. Ide konkrétne o Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a Opčný protokol k Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý podpísal prezident Slovenskej republiky dňa 26. septembra 2007.
Inklúzia - podpora všetkých ľudí.
Členovia školského podporného tímu:
Mgr. Lucia Forgácsová, školská špeciálna pedagogička, koordinátorka školského podporného tímu
Mgr. Erika Ostrihoňová, výchovná a kariérová poradkyňa
Mgr. Andrea Kučerová, koordinátorka prevencie sociálno-patologických javov
Mgr. Jana Uhrinová, pedagogiká asistentka
Bc. Monika Václaviková, pedagogická asistentka
Mgr. Jana Cerovská, pedagogická asistentka
Bc. Jana Lalíková, pedagogická asistentka
Bc. Ivana Horváthová, pedagogická asistentka
Mgr. Adela Matejovičová, pedagogická asistentka
Sofia Klincová, pedagogická asistentka