• Stručná história školy

Naša škola bola prvou školou nielen v Detve, ale v celej oblasti. Jej brány sa prvýkrát otvorili 1.1.1949. V tom čase mala 14 tried, 441 žiakov, 18 učiteľov a vlastný internát pre 35 žiakov. V roku 1966 boli jej priestory rozšírené o dielne  a v roku 1992 bol otvorený deväťtriedny pavilón.

• Škola v súčasnosti

Základná škola, Kukučínova 480/6 v Detve je plnoorganizovaná základná škola s 18-timi triedami, z toho 8 tried na 1. stupni,  10 na 2. stupni a 5 oddeleniami ŠKD. Výchova a vzdelávanie sa realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami.

Škola je umiestnená v starej časti mesta Detva.

Školu navštevujú žiaci najmä zo školského obvodu určeného zriaďovateľom, a to: stará časť mesta Detva, prímestské časti: Skliarovo, Kostolná, Stavanisko, Laštek. Je spádovou oblasťou pre žiakov z obce Dúbravy, Dúbravy – Hradná a Dúbravy - Želobudza.

Z dôvodu veľkého počtu dochádzajúcich žiakov musí škola prispôsobovať organizáciu vyučovania.

Škola zabezpečuje výučbu pre 14 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú začlenení do bežných tried. V škole pracujú 2 pedagogickí asistenti, ktorí počas výchovno-vzdelávacieho procesu pracujú so žiakmi individuálne a dosahujú veľmi dobré výsledky. Škola pri ich vzdelávaní a výchove spolupracuje so psychológom a špeciálnym pedagógom z Centra pedagogicko-psychologickej poradne a Špeciálno-pedagogickej poradne v Detve.