Stručná história školy
Naša škola bola prvou školou nielen v Detve, ale v celej oblasti. Jej brány sa prvýkrát otvorili 1.1.1949. V tom čase mala 14 tried, 441 žiakov, 18 učiteľov a vlastný internát pre 35 žiakov. V roku 1966 boli jej priestory rozšírené o dielne a v roku 1992 bol otvorený deväťtriedny pavilón.
Škola v súčasnosti
Naša škola sa nachádza v historickej časti Detvy obklopená zeleňou a kultúrnymi pamiatkami nášho mesta. Priestranný areál je výnimočný množstvom drevín, bylinkových a okrasných záhonov ale najmä prítomnosťou vodného toku Detvianka, ktorý je domovom mnohých rastlín a živočíchov. Okolie školy je predpokladom vytvorenia pozitívneho vzťahu detí k prírode a spoznávaniu bohatej kultúrnej histórie Podpoľania.
Škola disponuje osemnástimi triedami, z toho 8 tried je na prvom stupni a 10 na druhom stupni. ŠKD má v súčasnosti 5 samostatných oddelení. Okrem klasických tried sa naši žiaci vzdelávajú v štyroch počítačových učebniach, kde sa popri práci s PC učia ovládať aj 3D tlačiareň. V rámci projektu Učíme odborne a moderne bola zmodernizovaná dielňa a odborná učebňa – laboratórium, ktoré slúžia na teoretické aj praktické vyučovanie a prispievajú k zlepšeniu vzdelávacej infraštruktúry školy. Vďaka projektu Modernejšia škola pribudla nová školská knižnica s vynoveným knižným fondom, ktorá sa stala odborným, študijným, informačným a čitateľským centrom pre žiakov aj učiteľov. Jazyková učebňa je moderným multimediálnym výučbovým pracoviskom, kde sa naši žiaci hravou formou učia anglický, nemecký a ruský jazyk. Škola má vlastnú kuchyňu s jedálňou a telocvičňu. Areál školy je miestom na pohybové a športové aktivity. Jeho súčasťou je aj vonkajšia učebňa, ktorá slúži na výučbu prírodovedných predmetov, oddych, voľnočasové aktivity a aktivity ŠKD.
Škola sa profiluje ako škola s regionálnym zameraním na miestnu kultúru a životné prostredie. V siedmom ročníku sa vyučuje samostatný predmet – regionálna výchova, vďaka ktorej sme začlenili prvky tradičnej ľudovej kultúry Podpoľania do vyučovacieho procesu. V škole pôsobí DFS Ratolesť. Od školského roku 2021/2022 je škola súčasťou projektu Spolu nám je krajšie, ktorý spája tri generácie nášho mesta pri spoločných aktivitách zameraných najmä na ľudovú tvorbu a starostlivosť o životné prostredie. Naša škola už 20 rokov usporadúva tradičné podujatie Deň na dedine, ktoré je prehliadkou miestneho folklóru. Od roku 2019 sa každoročne organizuje dobrodružná výprava za poznaním biosférickej rezervácie Poľana – Príbehy Poľany v spolupráci s Lesy SR a CHKO Poľana, ktorej súčasťou je exkurzia, monitoring lúčneho systému, envirohry a vzdelávacie aktivity v prírode. V škole a jej blízkom okolí sa environmentálnym aktivitám venujú najmä skupiny žiakov Ekodetvani a Ekopodpoľanci pod vedením učiteľov prírodovedných predmetov. Práve vďaka ich činnosti sme zrealizovali projekty Medzi nami dub a Učíme sa navzájom ekopestovať.
Vďaka systematickej príprave žiaci úspešne reprezentujú školu v športových, spoločenskovedných, technických, speváckych a prírodovedných súťažiach na okresných ale aj krajských kolách. Úspechom boli popredné umiestnenia v chemickej, dejepisnej a geografickej olympiáde, olympiáde v anglickom jazyku, matematickej Pytagoriáde, v súťaži Talenty pre firmy a Technický talent, Detský literárny Zvolen, Dúha, Šaliansky Maťko, Talenty Podpoľania, Školské majstrovstvá okresu v stolnom tenise a bedmintone. V súťažiach Mladý zdravotník a Mladý záchranár pravidelne obhajujeme prvenstvo. Vďaka prvému miestu v súťaži Môj klimatický odkaz naše žiačky navštívili sídlo Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Do života v škole sa aktívne zapája školský parlament, ktorého členovia organizujú aktivity ako Swap, Ponožková výzva, Valentínska pošta, Mikuláš a Farebný týždeň, zúčastňujú sa na podujatiach zameraných na výmenu a získavanie nových skúseností.
Škola úzko spolupracuje s CPP Detva pri starostlivosti o žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ale aj v oblasti kariérového a osobnostného poradenstva. Pri preventívnych aktivitách zameraných na ochranu detí pred patologickými javmi kooperujeme s policajnou preventistkou v rámci programu Detská policajná akadémia.
Množstvo aktivít je zameraných na rovesnícke učenie – Učenie o stromoch, Noc s Andersenom, Bylinky, Veľkí čítajú malým, činnosť skupiny Peer aktivistov – Jablko pre každého, Do školy na bicykli, Týždeň priateľstva, Bubnovačka.
Naša škola ponúka rozšírenú výučbu cudzieho jazyka v rámci disponibilných hodín v jednotlivých ročníkoch. Anglický jazyk sa žiaci učia od prvého ročníka a nemecký/ruský jazyk od piateho ročníka. So zdokonaľovaním komunikácie v cudzom jazyku žiakom pravidelne pomáhajú zahraniční lektori a týždenný pobyt v Londýne.
Škola každý rok organizuje lyžiarsky a plavecký výcvik, školu v prírode, tematicky zamerané exkurzie, výlety, besedy, zapája sa do dobročinných verejných zbierok a spolupracuje s kultúrnymi a športovými inštitúciami mesta Detva.